V tomto roce jaro přichází později než obvykle. Jelikož se musíme přizpůsobit přírodě, je nejvyšší čas, abychom už nyní začali starat se o naše živé ploty.

První zkrácení po výsadbe

Pokud jste Váš živý plot vysadili v loňském roce na podzim, tento víkend věnujte prvnímu zkrácení vašich rostlin.

Jako sazenice jste dostali 60 až 120 centimetrové sazenice živého plotu. Tyto rostliny je třeba nyní bezpodmínečně odříznout 12-15 centimetrů nad zemí! Jen tak zajistíte aby rostliny ze skrytých pupenů vypustili nové větve začaly rozvětvovat odspodu.

Toto zkrácení platí pro dodané jednoleté sazenice zázračného i jedlého živého plotu.

Pokud jste si u nás objednali a vysadili zázračný plot druhé generace, dostali jste od nás sazenice již ve zkrácené podobě.

Přesto i při těchto rostlinách doporučuji uštípnout horní 2 centimetry ze sazenic. Samozřejmě v případě, že vám z půdy vyčnívají déle než 15 centimetrové sazenice, zkraťte je na doporučenou velikost 12-15 centimetrů.

V případě, že jste rostliny objednáte a sázíte na jaře, toto zkrácení třeba provést ihned, nebo druhý den po výsadbě.

Takhle vypadají dodané jednoleté sazenice na podzim

A takto je třeba zkrátit

Ze skrytých pupenů vyrůstají nové větve. Výhonky rostou od zeme.

Ozdravný řez

Nyní je vhodný čas provést i ozdravný řez zázračného živého plotu. V případě, že jste zanedbali v prvním roce výsadby první zkrácení a Váš živý plot je zespodu řídký, nyní můžete jeho vzhled napravit.

I víceletý živý plot můžete v tomto období drasticky zkrátit na 20-40 centimetrů, aby vypustil nové větve a zahustil se.

Přesná výška řezu záleží od toho, jak vypadá spodní část živého plotu. Pokud zůstaly jen holé paličky bez bočních větví, řez můžete provést i 15 centimetrů od země.

Rostlina nyní už má vyvinutou silnou a hustou kořenovou soustavu, díky čemuž začne růst nevídaným tempem. Samozřejmě v takových případech nezapomeňte na přidání živin do půdy - doporučuji DAMISOL formou zálivky.

Po ozdravném řezu dbejte na správnou techniku tvarování a zahušťování.

Tvarování udržovaných živých plotů

Na tvarování 2 - 3 -letých živých plotů je nejvhodnějším obdobím jaro. První tvarování doporučuji provést právě teď. Tento řez jednak podpoří růst nových výhonků, jednak v případě tvrdé zimy (trvale 25 až 35 stupňů pod nulou ) odstraní omrzlé - odumřelé konečky slabších větví.

Nyní musíte vytvořit základní formu živého plotu, co budete po celý rok udržovat.

Pokud například chcete mít na podzim 180 centimetrů vysoký a 80 centimetrů široký plot, první jarní tvarování proveďte tak, abyste jako základ získali 160-170 centimetrů vysoký a 65-70 centimetrů široký plot.

Další tvarování proveďte podle potřeby nebo podle chuti. Já doporučuji tvarování provést nejpozději tehdy, jestliže nové větve dorostou do velikosti 30-50 centimetrů. Tehdy jejich zkraťte tak, aby nový tvar byl o 3-5 centimetrů vyšší a širší než základ. To znamená, že vždy nechte na rostlině 3 až 5 centimetrů dlouhou část z nejnovějších výhonků.

Komentáře
Wednesday, January 1, 2020 By WonderHedge